Yukarı
Çık

Haber

sektörde

13.YIL

kuruluş:2007

BÜYÜK KOLAYLIK » Cep telefonunuzdan SMS ile e-posta işlemleri

Tüm hosting paketlerimizde SMS ile kolaylıkla e-posta oluşturabilir, unutulan şifrenizi hosting paneline girmeden anında yenileyebilirsiniz.
"Hosting Paketleri"mizi inceleyiniz...

E-posta Gönderirken Yaşanan Problemler

Bir e-postanın bir defa gitmemesi sorun değildir, bu tekrarlanıyorsa sorun var demektir. Bir sorun olması illaki gönderende sorun olacağı anlamına gelmemektedir, karşı tarafta da olabilir. Unutmayın ki e-posta gönderimi ya da alımı iki taraflı çalışan bir sistemdir.
►[Dinle]

E-posta Adres Seçimi ve Kullanımı

Firmalar İçin Alan Adının Önemi

Mobil Web Sitesi Tasarımının Önemi

Google Aramalarında Üst Sıralarda Çıkmak

Firmaların Web Sitesi Zorunluluğu

Öncelikle ve özellikle belirtelim ki gönderilen bir e-posta için kesinlikle bilinmesi gereken iki şey vardır;

 1. Bir e-posta gönderildikten sonra her hangi bir hata mesajı alıp size geri gelmiyorsa, karşı tarafın hizmet sağlayıcısına bu e-posta teslim edildi demektir.
 2. Bir e-postanın hata alması illaki gönderen tarafında hata var demek değildir, alıcı tarafında da hata olabilir. E-posta gönderme ya da alma iki taraflı gerçekleşen bir işlemdir.

Gönderilen e-posta hata almış ise, hata nedeni ayrıntılı olarak belirtilir ve size geri gönderilir. Bir e-postanın hata alıp geri gelmesi gönderici ya da alıcı için şu durumlardan kaynaklanabilir.

Gönderici için;

 • E-posta ya da ekleri virüslü olabilir.
 • E-posta adresi hatalı yazılmış olabilir.
 • Gönderen adresler (IP, Domain ya da E-posta) spam'a düşmüş olabilir.

Alıcı için;

 • Alıcı sunucusunda donanım ya da bağlantı sorunları olabilir.
 • Alıcı e-posta adresi oluşturulmamış olabilir.
 • Kota, ödeme v.b. durumlardan dolayı e-posta adresi pasif edilmiş ya da kullanıma kapatılmış olabilir.
 • Alıcı e-posta adresinin maksimum alacağı e-posta kapasitesi düşük olabilir (Genelde 10MB üzerindeki e-postalar bazı sunucular tarafından kabul edilmemektedir.)

En çok karşılaşılan sorun gönderilen e-postanın spam olarak işaretlenmesidir. Domain adı, e-posta adresi ya da IP numaralarından biri spama düşebilir. Bu IP numarası sizin internete bağlandığınız modemin IP'si ya da firmanızda bulunan sunucu IP'si bile olabilir. Bu hata mesajları ile hata takibi yapılabilmektedir. Sunucu üzerinde çok fazla e-posta trafiği olduğundan e-posta ya da domain adı vererek hata kontrolü yapılamamaktadır.

Göndermiş olduğunuz e-posta hata alıyorsa öncelikle sizin bir ön kontrol yapmanız gerekmektedir.

 • Kendi web sitenize girin. Bu şekilde hem internet bağlantınızın hem de web sunucunuzun çalıştığını doğrulamış olursunuz.
 • Gelen hata mesajını inceleyin, sizinle ilgili bir sorun varsa bunu düzeltin. İletiniz virüslü ekler içerebilir, e-posta adresi hatalı v.b. durumlar olabilir, bunları kontrol edin.
 • Gönderdiğiniz e-postanızda sorun yoksa 10-15 dakika sonra tekrar göndermeyi deneyin. Alıcı tarafında donanımsal ya da bağlantısal kısa süreli sorunlar olabilir.
 • Aynı hatayı tekrar alıyorsanız hata mesajını web sunucu sağlayıcınıza gönderin.
 • Bunların yanında Telekom hatlarında ya da internet servis sağlayıcınızda da problem olabilir.

Bir e-postanın bir defa gitmemesi sorun değildir, bu tekrarlanıyorsa sorun var demektir. Bir sorun olması illaki gönderende sorun olacağı anlamına gelmemektedir, karşı tarafta da olabilir. Unutmayın ki e-posta gönderimi ya da alımı iki taraflı çalışan bir sistemdir. Ayrıca gönderici size e-posta gönderemediğini söylüyorsa ona illaki bir hata e-postası gitmiştir. Gönderici bunu incelenip, buna göre işlem yapması gerekmektedir.

Önemli Uyarı :Office Outlook kullanıyorsanız "Araçlar->Seçenekler" menüsünden "Önemsiz E-posta" düğmesini tıklayarak "Otomatik Filtre Yok" seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Eğer filtre kullanacaksanız da altta belirtilen "Kalıcı Olarak Sil" seçeneğini işaretlememeniz öneririz. Bu şekilde filtreden geçemeyen e-postalar silinmeden "Önemsiz E-posta" kutusuna düşecektir.

 

Sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Çetin YILMAZ

İhsaniye Mah. Ödül Sok. No:18/1 D:31
Bostancı Gül Apt. Nilüfer / BURSA

Tüm Hakları Saklıdır.
Copyright © 2007 - 2020 İnterbim

Tel : 0850 226 16 00
F : facebook.com/interbim - T : twitter.com/interbim

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00 saatleri arasıdır. Destek talepleri bu saatler içinde iletisim@interbim.com adresine gönderilir. Gönderilen talepler en geç 5 iş günü içinde sonuçlandırılır ve sonuçlar e-posta ile bildirilir. Bu saatler dışında gönderilen talepler, bir sonraki iş gününde işleme konulur. 0850 226 16 00 numaralı telefonumuz ile sadece bilgilendirme hizmeti verilmektedir. Tüm destek talepleri sadece iletisim@interbim.com üzerinden alınmaktadır.